Žmogaus gyvenimas  yra trapus, sudėtingas ir  nenuspėjimas… Likimas pasuka nenuspėjama linkme. Tai atsitiko vienai globos namų gyventojai. Ji iš didelio miesto, netikėtai atsidūrė Vilkaviškyje ir rado skelbimą tuometiniame rajono  laikraštyje ,,Pergalė’’, kad Didvyžių psichoneurologiniame  invalidų namuose  reikalingos darbuotojos ir   apgyvendina. Moteris  buvo priimta į darbą – sanitare.  Teko jai prižiūrėti ligonius, juos valgydinti, dengti stalus, valyti… Moters gyvenimas, dirbant invalidų namuose, pasisuko nematyta linkme. Ji juose apsigyveno kaip gyventoja, dėl pablogėjusios sveikatos. Ji ir toliau stengėsi gyventi pilnavertį gyvenimą, pagal savo galimybes dirbo, užsidirbdavo papildomai pinigų.   Gyvenant invalidų namuose, moterį gyvenimas nelepino, ne kartą buvo ,,sudaužyta’’ širdis, teko išsiskirti su brangiausiu žmogumi.

            Moteris  sugebėjo suvaldyti savo priklausomybę, pripažinti savo klaidas, pajusti meilę brangiausiam žmogui. Ji nors ir retai mato savo sūnelį, tačiau po jo apsilankymo būna labai laiminga, net kurį laiką švyti, apie jį kalba, džiaugiasi atvežtoms dovanėlėm.

            Moteris yra savarankiška, mėgsta švarą ir tvarką gyvenamam kambaryje ir asmeniniuose daiktuose. Ji visuomet švari, tvarkinga, skoningai apsirengusi. Gyventoja gerus santykius palaiko su globos namų bendruomene, o ypač su  savo mėgiamais darbuotojais, savu žmogumi ir  grupės darbuotojomis.

            Moteris 2 grupės gyventoja –  jaučiasi gerai. Ji darbuotojų tikra padėjėja,  kurią galima  visuomet pasitikėti. Moteris kartais iš geros pusės pavadinama grupės ,,direktore’’ ji ir verta  to pasakymo, nes dažnai pasako kas atsitinka, pabara netinkamai besielgiančią  gyventoją.  Gyventoja rūpestingai globoja kambario drauges, geranoriškai pagelbėja darbuotojoms. Pasitaiko atvejų, kad kartais ima įkyriai vadovauti darbuotojams ir gyventojams. Tačiau po pokalbių apsiramina ir geba atsiprašyti.

            Moteris mėgsta laiką leisti pagal pačios supratimą, tai žiūri patinkančias laidas per televizorių, bendrauja su savo mėgiamais darbuotojais. Ji retai lanko grupėje  ir globos namuose organizuojamuose renginiuose, tačiau kartais į juos nueina ir net sudalyvauja. Gyventoja pradėjo žengti dar vieną žingsnį, nori nugalėti dar kitą nepriklausomybę – rūkymą, nes ji su juo gyvena nuo jaunystės. Moteris buvo pastoviai skatinama dalyvauti prevencinėse popietėse, kurios   grupėje buvo pravedamos dažnai. Prevencinių popiečių metu aiškinomės iš kur kilo rūkymas, apie jo kenksmingumą ir  galimas pasekmes moterims, kurias paliečia daug skaudžiau, negu vyrus. Taip pat popiečių metu kalbėjome  ir skaičiavome kiek tenka sumokėti už ,,šį malonumą’’ ir ką galima nusipirkti. Dauguma moterų tai pripažino ir  sutikdavo atsisakyti po vieną cigaretę. Popietėse gyventoja įvairiai įsakydavo savo nuomonę šia tema. Kartais pasisakydavo, kad rūkymas ramina, kelia nuotaiką, o kartais, kad yra žalingas ir reikėtų šio pomėgio atsisakyti.  Jau galima pasidžiaugti, kad mėgina ryžtingai palikti šią priklausomybę.

            Aš kaip darbuotoja džiaugiuosi, kad  man tenka ilgą laiką dirbti su šia moterimi ir galiu pasidžiaugti, kad   pavyko gauti  jos pasitikėjimą manimi, iškilus, bet kokiai problemai ji kreipiasi į mane patarimo. Tarpusavio pokalbiai būna nuoširdūs,  draugiški, geranoriški. Galiu drąsiai ja pasitikėti, nes ji rūpestingai ir patikimai padės.    

            Moteris slydo, puolė, tačiau vis kėlėsi. Ji šiandien moka priimti tokį gyvenimą, kokį likimas jai padovanojo.

 

                                                   Sonata Dambrauskaitė, socialinė darbuotoja